Форум географического факультета БГУ

Форум географического факультета БГУ

Информация о пользователе

Привет, Гость! Войдите или зарегистрируйтесь.



Пытаньні аб Беларусі

Сообщений 1 страница 30 из 42

Опрос

Ці патрэбна Беларусам свая дзяржава?
ТАК!!!

85% - 12
Не!!!!

0% - 0
А што яна існуе? Мінавіта Беларуская

7% - 1
Нам трэба яшчэ расьці ды расьці да сваей Дзяржаўнасці

7% - 1
Голосов: 14

1

Торфабрыкетчык жаліўся што мяне даўно не было, дык вось я зараз зноўку прапаную набалелую тэму ці калі казаць дакладней Вялікую тэму з пад тэмамі бо пра Беларусь шмат пытаньняў і таму прапаную выказвацца пра ўсе пачынаючы ад сымболікі да надпісаў у пад'езде якія яны павінны быць і якой павінна быць самабытная Беларусь на ваш погляд!!!!!!!!!!!!!!!!!!

0

2

Имхо, нам державности пока хватает - выше крыши, с этой еще до конца не разобрались)
Но это есть гут, только через решение проблем можно совершенствоваться.

0

3

имхо рано нам еще заикаться о государстве, не доросли еще.. мы как ребенок которому дали игрушку предназначенную для более старших детей.. сломаем, или отберут!
сначала нужно построить культуру, и лишь потом опираясь на эту культуру строить государство!

0

4

Гы... пабудаваць культуру... у галовах - праўду кажаш, пагаджуся. У іншым - здавён будуецца, а зараз актыўна разбураецца.

0

5

Наконт патрэбнасьці ў сваей дзяржаве есць. Але зараз амаль палова не разумее навошта яна нам, у 90-х гадах усе былі гатовыя (дарэчы кажучы ўсе тыя ж 80-90 адсоткаў насельніцтва) за так аддать яе маскалям ды ўвогуле беларусы самі амаль нічога нямогуць зрабіць бо калі паглядзець гісторыю без прыкрасаў то спачатку скандынавы потым літоўцы ( як неварочыць па баках ВКЛ па культуры і была беларускай але ж кіравалі ўсім літоўцы) потым даравалі незалежнасть ляхам а затым маскалі пачалі вучыць як жыць!!!!!!!!!!!!!!!! Аднак маскаляты грамчэй за ўсіх крычаць па завугольлях што мы браты але болей заўсіх прыняжалі... Дарэчы калі б заўтра аб'ядноўваццазь якім небудзь суседам хто на ваш погляд лепей для беларусаў?

0

6

PeraPlut написал(а):

потым даравалі незалежнасть ляхам а затым маскалі пачалі вучыць як жыць!!!!!!!!!!!!!!!! Аднак маскаляты грамчэй за ўсіх крычаць па завугольлях што мы браты але болей заўсіх прыняжалі...

Праблема яшчэ і ў тым, што многія з рускамоўных пагардліва ставяцца да ўсяго беларускага ўвогуле, а беларускамоўных адразу ж лічаць за БНФаўцаў ці ўвогуле грантасосаў. Дзеля прыкладу дастаткова ўважліва прагледзець 2-3 галінкі раздзелу "Палітыка" форумаў TUT.BY.
Робячы дадзеныя дзеянні, гэтыя ёлупні дыскрэдытуюць УВЕСЬ рускі народ, бо сваімі высерамі (інакш ужо не паварочваецца язык казаць) правакуюць іншых ненавідзець не толькі іх, але ў шэрагу выпадкаў думаць так пра ўсіх рускіх.
А яшчэ яны сваімі высерамі атаясамліваюць у вачах многіх паняцці "дзяржава" і "краіна".
"Жыць" вучылі  не толькі "маскалі" (калі удакладніць - ёлупні, што лічылі сябе паўнавартаснымі прадстаўнікамі рускага народу і зсімі сіламі ніштожылі ўсё "нярускае", дыскрэдытуючы сваім цемрашальствам УВЕСЬ рускі народ), але і "пшэкі" (тыя ж ёлцупні, якія лічылі сябе паўнавартаснымі прадстаўнікамі польскага народу, тым самым дыскрэдытуючы яго ЎВЕСЬ). З найноўшай гісторыі нагадаю 1921 - 1939 гг., Заходнюю Беларусь.
Хех... з кім яднацца... ну прымем, што гэта не летуценства. Тады прамая дарога - з Лтвой. Бо імена там - Вільня - культурная сталіца Беларусі на працягу многіх стагоддзяў, гвалтоўна перададзеная Крамлём у 1939 г. Далей - глядзім зноўку ж на гістарыцчны вопыт. Дзяржаўнай мяжы паміж Літвой і Беларуссю не існавала да 1939 г. Болей таго, ўспамінаем: "ліцвін", "ліцвін-беларусец", "ліцвінка-беларуска". Пад паняццем "Літва" доўгія часы разумелася тэрыторыя Беларусі (гл. творы Міцкевіча). Да таго ж: ЛітБел ў 1919 - 1920 гг. Да т аго ж: Літва-Жмудзь - і Літва-Белдарусь (заўважце: і там, і там - ЛІТВА). Да таго ж: нямала знакамітых людзей І БЕЛАРУСЫ, І ЛІТОЎЦЫ лічаць сваімі, а значыць, агульнымі...
Буду рады, калі хто дапоўніць.

P.S. PeraPlut, заходзь на "Беларускамоўныя знаёмствы" ! ;)

0

7

Lyr написал(а):

нам державности пока хватает

Слово дзяржаунасць переводится как государственность. Типа не знал. А в твоей интерпритации попахивает каким-то поганым сарказмом.

HolyFire написал(а):

сначала нужно построить культуру, и лишь потом опираясь на эту культуру строить государство!

При некоем раскладе это можно делать параллельно. Мы строим государство без культуры. Один мой знакомый подполковник восхищался тем, что нынче молодежь небезучастна к судьбе страны, что всё чаще толпы ребят скандируют "За Беларусь". Достойно восхищения. Но стабильность как нац. идея не прокатит. Что же остаётся? Наверное то, о чем предпочитают молчать в эфире. Гы-гы
А как ты построишь культуру без государства? Есть рецепт? Культура народа без государства - бесконечный болезненный призыв сражаться за эту самую независимость, т.е. государство (Беларусь начала 20 века.) До полноценной культуры, согласись, не дотягивает...

0

8

torfabrieket написал(а):

При некоем раскладе это можно делать параллельно. Мы строим государство без культуры.

ну в любом случае на голом месте государство не построишь, для этого нужен некий фундамент.. я всего лишь выделил то что мне кажется важным.

torfabrieket написал(а):

А как ты построишь культуру без государства? Есть рецепт? Культура народа без государства - бесконечный болезненный призыв сражаться за эту самую независимость, т.е. государство (Беларусь начала 20 века.) До полноценной культуры, согласись, не дотягивает...

По моему это разные вещи.. и находятся они на разных уровнях, тут нельзя ровнять.. культура - это основа, без нее человек не является человеком.. это не идея, за которую надо сражаться, это то без чего существование под вопросом. А государство это уже изобретение самого человека..

0

9

Жыць" вучылі  не толькі "маскалі" (калі удакладніць - ёлупні, што лічылі сябе паўнавартаснымі прадстаўнікамі рускага народу і зсімі сіламі ніштожылі ўсё "нярускае", дыскрэдытуючы сваім цемрашальствам УВЕСЬ рускі народ), але і "пшэкі" (тыя ж ёлцупні, якія лічылі сябе паўнавартаснымі прадстаўнікамі польскага народу, тым самым дыскрэдытуючы яго ЎВЕСЬ). З найноўшай гісторыі нагадаю 1921 - 1939 гг., Заходнюю Беларусь.

Жадаю нагадаць наконт усяго што там праходзіла...Так палякі прыняжалі, мы не мелі ніякай аўтаноміі ў складзе Рэчы Паспалітай аднак у адрозненьні ад Савецкай Беларусі культура там захавалася такой якой была да гэтуль да таго ж у першай Рэчы Паспалітай польскую мову прынялі як раз першыя людзі.Жадаю каб вы прыгледзіліся да гэтага моманту бо тая інтэлігенцыя якая не гінула ў паўстаньнях, прымала бок акупантаў. Але ж мінавіта тое што Беларусі нехапае заўседы прадстаўнікоў нацыянальнай інтэлігенцыі, якая б растлумачыла што культура важней за кавалак хлеба ды чарку гарэлкі але ж такі мінталітэт нам жорці больш трэба чым адчуваць сябе вольнымі. Тая сітуацыя якая мае зараз адбывацца ў нашае краіны вынік адсутнасці жаданьня заштосці змагацца і бачыць на крок на перад. У 90-х мы выбралі культура ці на есціся ды напіцца гарэлкі. Беларусь не зьяўляецца беларускаю вось у чым смех беларусам нічога не трэба толькі есць. Нават гітлер казаў"што беларусаў можна захаваць болей за 25 адсоткаў, бо калі ім даць лепшыя землі для апрацоўкі, будуць сядзець ціха і не жаліцца" Аднак усе кроецца ў тым што мы ніколі не жадаем самі вырашаць свае пытаньні, пакуль у краіне насельніцтва не адмовіцца ад прынцыпаў "мая хата з краю нічога не ведаю" ды " усе па паралелях, навошта культура свая калі расейцы браты лепей панімаць іх чым гарадзіць новы забор". Мне здаецца што Беларусь выратаваць не магчыма, але можа ўжо заўтра простая прыбяральніца павязе свае дзіцяці на іншы бок Менску каб аддаць яго ў беларускамоўную школу. Аднак калі мы зразумеем што мова і культура важней будзе позна бо народ які ганарыцца сабой на мове акупантаў хутка можа згінуць.

0

10

HolyFire написал(а):

По моему это разные вещи.. и находятся они на разных уровнях, тут нельзя ровнять.. культура - это основа, без нее человек не является человеком.. это не идея, за которую надо сражаться, это то без чего существование под вопросом. А государство это уже изобретение самого человека..

Предлагаю отличать нац. культуру, о которой я говорил от личностного понятия.  повторю еще раз, что под патронажем ЛЮБОГО из наших соседей, жаль, их не выбирают, культурней мы не станем.
Культура и система ценностей формируются образованием, которое даётся государством, и это проблема исключительно государства. А если оно любит заниматься саморазрушением... В нашем случае это самовоспроизводство рабов и оно имеет очень глубокие корни. Надо как то вырываться из порочного круга

0

11

PeraPlut написал(а):

нехапае заўседы прадстаўнікоў нацыянальнай інтэлігенцыі

Па-мойму не хапае народу, які б слухаў прадстаўнікоў нацыянальнай інтэлігенцыі.

0

12

Belarusi najal velmi mocna siabe atasimiluuc z ruskimi. Mnogia sa  znaemih ne bachac roznici pamig tim ruski ti ci belarus. U getim i prablema! Treba zaugdi adkreshcivcca ad naviazvanne getaga yarliku "ja - ruski chalavek". Zausedi akcentavac uvagu na adroznenniah u pavodzinah, mentalitece, haraktari  i inshim pamig belarusami i ruskimi. Takih adroznenniau sapraudi shmat. Navat kali paraunnae ne u lepshi bok dlia belarusa, use rouna geta nasha, rodnaja, ni z kim ne padobnaja svaeasablivaja risa. Vos geta bolsh za use zlue ruskih. Jani ta lichac nas ruskimi jakija sporchani palanizacijai. A paliak dla ruskaga- yak chirvoni koler dlya bika (i naadvarot). Adsuil i nianavisc da belaruskai movi - nu velmi uzo yana na ih kont padobna na polskuu. I menavita tadi kali bolshasc z nas navuchicca ne havac a nanndvarot vipiachavt svae belaruskae ya,; (ne istotna jak, mogna u pavodzinah, adzenni, move, spevah, adpacinku, egi, kahanni i insh), budze imcknucca zrabic geta chastkau svaigo giccia vos tadi pachnecca novaja staronka u nashai dziargaunasci. A zaraz- seniashnjia Belarus (zapavednic sacijalizmu u centri Europi), geta niakchemnaja parodia na BSSR u skladze SSSR (praemnicai yakoga sennia z´jaulaecca Rassia). Dekaracii zmianilisja ale roli zastalisja.

0

13

па першае народ не слухае таму што чарка з салам лепей ў сто разоў. Зачэм нам простым дзеравенскім хлопцам беларуская мова навошта кавярня калі есть кафэтэрый дзе всегда нальюць гарэлкі. Проста зараз ідзе падзел грамадства беларусы ціхі ды мірны народ але і ен можа зрабіць глупства.
Па другое наконт Графа беларусы мелі нацыянальны урад хоць ен не падабаўся ім але ж і Ельцын быў ня лепшым, гэты урад быў слабым але нічога не кажу мову кахаў і нацыянальныя сымблі маглі зрабіць кожнага гордым і палічыць сябе вітязем які на кані на гербе аднак лепей быў арнамент бо ен сялянскі а пагоня Беларуская ні адна краіна ніколі не выракалася сваей сымболікі ( францыю не кранаць у яе другія абставіны), да што казать калі афіційна 2 мовы а ў беларусі толькі 54 школы цалкам вывучаюць праграму на беларускай (да рэчы кажучы калі выкладчык матэматыкі там сапраўды выкладае на беларускай) садкоў мабыць засталося і таго меней а фармат 75 адсоткаў беларускай музыкі на радыё толькі мабыць беларускамоўнай там мабыць палова адсотка. А атасамлять з маскалямі глупства што яны для нас зрабілі? Менск-мінск Гародня-гродна, нават гэтага зьмяніць не маем магчымасьці.Дзялілі нас болей астатніх нават украіне так не дасталося як нам!!!!!!!!!Рабавалі душылі а дзядкі кажуць рускіе братья канешне калі не ведаць што і мы калісьці маглі што і масква была наша, здрада самім сабе. Прадалі душу за  кавалак сала і яшчы ганарымся пфууу.:*(

0

14

torfabrieket написал(а):

Предлагаю отличать нац. культуру, о которой я говорил от личностного понятия.

предложение принято=))

torfabrieket написал(а):

овторю еще раз, что под патронажем ЛЮБОГО из наших соседей, жаль, их не выбирают, культурней мы не станем.

а этого вроде как никто и не отрицает=) именно это я и подразумевал в начале!

torfabrieket написал(а):

Культура и система ценностей формируются образованием, которое даётся государством, и это проблема исключительно государства.

а вот тут позволь не согласится. культура и система ценностей формируется человеком, только в себе и только для себя.. образование, безусловно, играет далеко не последнюю роль в этом, но точку ставит каждый сам. Так что государственной проблемы я тут не вижу.

torfabrieket написал(а):

В нашем случае это самовоспроизводство рабов и оно имеет очень глубокие корни. Надо как то вырываться из порочного круга

беларусы толерантны, и этим все сказано. хотя зачастую это не толерантность, а банальная лень.. многоие не готовы отстаивать свои идеалы

0

15

Слухай, Пераплут! Можна колькі заўгодна абсіраць народ і канстатаваць факты яго несвядомасці, нежадання вяртацца да нацыянальных каранёў і з настальгіяй узгадваць пачатак 90-х як перыяд нацыянальнага росквіту, да якога неабходна вярнуцца. Думаю, радыкальных зменаў не адбудзецца. Адзіны магчымы на мой погляд шлях эвалюцыйны. Вось і давайце зробім усё магчымае, каб гэтаму паспрыяць. Болей прапановаў, меней флуду!!!

HolyFire написал(а):

а вот тут позволь не согласится. культура и система ценностей формируется человеком, только в себе и только для себя.. образование, безусловно, играет далеко не последнюю роль в этом, но точку ставит каждый сам. Так что государственной проблемы я тут не вижу.

Чалавек самастойна можа даваць ацэнкі тым ці іншым падзеям і прымаць ці не прымаць іх для сябе. Але свет не пусты. Чалавек нараджаецца бязглуздым дзіцём, уяўленні якога фарміруюць бацькі. І праз гады, часам, вельмі цяжка адмовіцца ад таго, што здавалася табе слушным заўсёды. Трэба мець вялікую сілу волі і светласць розуму. Такіх няшмат. Таму лічу, што наконт разглядаемага намі пытання дзяржаўнасці, адукацыя і сацыяльныя погляды на жыццё маюць куды большае значэнне, чым маральнасць. Можна быць беларусам-русафілам і заставацца добрым чалавекам. Лічу, што асноўную частку палітычных поглядаў фармуюць знешнія чыннікі. А кропка часам ставіцца зусім не там, як хацелася б!

0

16

PeraPlut-ne nii, bolsh aptimizmu. A to ciabe chitaeh dik slezi navarochvaucca. I chitai uvazliva pasti, a to takoe adchuvanne shto u ciabe haos u galave. Pachinaesh skaz z adnago a zakonchvaesh zusim inshim.

0

17

Можа я і не ўважлівы, бо апошнія сказы сапраўды не працяг да тых што былі на перадзе. Але ж самі сказы я не раблю так што ў пачатку адно а ў канцы другое. Тое што я бяруся за мову а пад канец вылазіць сымболіка, дык яны паміж сабою зьвязаны, без аднаго няма другога!
А наконт эвалюціі нам добра разважаць, бо мы з вамі мову вывучалі ў першым класе, а зараз ў звычайнай школе ў першым класе такога прадмету няма!!!!!!! а ў другім на мову і літэратуру адводзіцца адна гадзіна(45 хвл), ці будзе гэта пакаленьне таксамака з гонарам ставіцца да Беларускай мовы?

0

18

Магчыма будуць. Некаторыя.

0

19

Ведаеш, у маёй школе ў гэтым годзе набралі 5 пачатковых беларускамоўных класаў. З'ява, канечне, фрагментарнае, але бачыш, бывае.
Вядома, каб ідэя беларускасці ішла зверху ці каб яе элегантна не душылі, было б лепей
Але жывем!

0

20

Гэта добра а то я калі ў пляменьніка ў падручніку прачытаў верш Якуба Коласа па-руску сваю скібіцу ледзь с полу падняў. Таму вельмі прыемна чуть што ўсе ж Беларуская мова патрэбна камусьці

0

21

А вось есть такое пытаньне ( бо ўсе ж тэма пытаньні аб Беларусі) як будзем вызначать межы Беларускага этнасу сёньня ды ці можа Беларусь на што-небудзь  разлічваць?

0

22

PeraPlut написал(а):

як будзем вызначать межы Беларускага этнасу сёньня ды ці можа Беларусь на што-небудзь  разлічваць?

Да гісторыі пытання:
ёсць такая кніжыца:
Казлоў Л., Цітоў А. Беларусь на сямі рубяжах. - Мн.: Беларусь, 1993.
Тамака ёсць карты з рознымі пунктамі гледжання. Паслужаць добрай глебай для роздуму. Плюс яшчэ раю глянуць Нацыянальны атлас, карты пра этнічны склад ТАДЫ і ЗАРАЗ.
Пасля гэтага размова мае быць больш прадукцыйнай.

0

23

Ну калі ты лічаш што я гэтага не бачыў то магу адказать што бачыў і не падымаў гэткага пытаньня калі б не ведаў усялякіх акалічнасьцяў пытаньня!!!!!!!!!!!! Таму раю не казаць ўсім каб глядзелі якія та там мапы. У кожнага свой жыцьцевы досвет і таму калі   мы ўсім гуртам возьмем  з вамі адну мапку і ўсе разам скажам так правільна а так не, будзе не цікава. Таму выказвайцеся з пункту гледжаньня свайго жыцьцевага вопыту

Отредактировано PeraPlut (2007-10-17 10:37:19)

0

24

PeraPlut написал(а):

Ну калі ты лічаш што я гэтага не бачыў то магу адказать што бачыў і не падымаў гэткага пытаньня калі б не ведаў усялякіх акалічнасьцяў пытаньня!!!!!!!!!!!!

Cэр, у Вас абгостраная рэакцыя на мае выказванні. ДЗЕ ІМЕННА я сказаў, што я ЛІЧУ, што Вы гэтага не бачылі?
Я ж таксама магу надумаць ХЯЗ чаго. Хоць Вы-то не паўтарайце маіх памылак (гл. выказванні).

PeraPlut написал(а):

калі   мы ўсім гуртам возьмем  з вамі адну мапку і ўсе разам скажам так правільна а так не

Зноў нестыкоўка. Ну скажыце, ДЗЕ ІМЕННА мною сказана, шўто мы ПАВІННЫ ЎСЕ ЎЗЯЦЬ адну і тую ж карту?

Покуль спісваю абгостраную рэакцыю на ранішні час і на незадавальненне ад практычныхз па геаінфарматыцы.

Вечарам напішу адказ.

0

25

Лічу, што у сучасных геапалітычных варунках трэба дзякаваць Богу за тое, што ў нас і так ёсць.
А што насельніцтва Смаленшчыны даўно не лічыць сябе беларусамі - тое, думаю, сумневу не падлягае.
Віленшчына як стратэгічны балцкі напрамак асіміляцыі таксама цяпер не нашая. Фактычна.
А што калі Эстонія згадае, што 3000 гадоў таму тут жылі фіна-вугры?!
Таму давайце разбірацца з тым, што ёсць.
А размовы пра Дзвінск і Бранск пакінем для п'яных застолляў

0

26

Такі-пішу адказ.
Пра карты ўспамятаў нездарма: яны паказвалі этнічныя межы беларускага народа (у т.л. і тэрыторыі з беларуска-іншым насельніцтвам, дзе беларусы складалі асноўную ці важкую долю) такімі, якімі былі ў пачатку 20 ст. Потым пайшлі: войны, СССР, русіфікацыя+паланізацыя (у БССР - русіфікацыя, у Заходняй Беларусі - паланізацыя); потым было ўз'яднанне і перадача Віленскага краю Летуве (Літоўскай Рэспубліцы са сталіцай у Каўнасе)... Потым - зноўку русіфікацыя... узаемная дэпартацыя палякаў і беларусаў па загаду Крамля...
Да чаго прыйшлі: асіміляцыя займмела найбольшы поспех на сённяшніх расійскіх тэрыторыях (Веліжчына, Невельчына, Себежчына, Смаленшчына, Браншчына); на другім месцы - Віленшчына; найбольш беларусаў і беларускамоўнасці і беларускасці - на Беласточчыне (сённяшняе Падляскае ваяводства).
Што маем? Верагоднасць вяртання шляхам "нізоў" (не хацеў, кажучы такім чынам, пакрыўдзіць нікога) Смаленшчыны, Браншчыны, Невельчыны, Веліжчыны і Себежчыны - найніжэйшая. Як вынік - у лоб абвяшчаць гэтыя землі беларускімі, хоць яны такія і з'яўляюцца гістарычны, - для звычайных людзей - найперш алагічна, і па-другое, смешна. Хто слухаць будзе?! Га?
З важкіх цэнтраў беларускасці застаюцца Віленшчына і Беласточчына.

Отредактировано economico-geographer (2007-10-17 22:42:32)

0

27

torfabrieket написал(а):

Чалавек самастойна можа даваць ацэнкі тым ці іншым падзеям і прымаць ці не прымаць іх для сябе. Але свет не пусты. Чалавек нараджаецца бязглуздым дзіцём, уяўленні якога фарміруюць бацькі. І праз гады, часам, вельмі цяжка адмовіцца ад таго, што здавалася табе слушным заўсёды. Трэба мець вялікую сілу волі і светласць розуму. Такіх няшмат. Таму лічу, што наконт разглядаемага намі пытання дзяржаўнасці, адукацыя і сацыяльныя погляды на жыццё маюць куды большае значэнне, чым маральнасць. Можна быць беларусам-русафілам і заставацца добрым чалавекам. Лічу, што асноўную частку палітычных поглядаў фармуюць знешнія чыннікі. А кропка часам ставіцца зусім не там, як хацелася б!

окі, тут я пагаджуся.. я казаў, галоўным чынам, пра сябе.. прыводзячы сябе ў якасьці прыклада=))

PeraPlut написал(а):

А наконт эвалюціі нам добра разважаць, бо мы з вамі мову вывучалі ў першым класе, а зараз ў звычайнай школе ў першым класе такога прадмету няма!!!!!!! а ў другім на мову і літэратуру адводзіцца адна гадзіна(45 хвл), ці будзе гэта пакаленьне таксамака з гонарам ставіцца да Беларускай мовы?

я, напрыклад, навучаўся у МАЛАДЕЧАНСКАЙ БЕЛАРУСКАЙ ГІМНАЗІІ, яна і зараз, зьяўляецца беларускай.. але, ж яна адзіная у горадзе цалкам беларуская=((

0

28

economico-geographer написал(а):

З важкіх цэнтраў беларускасці застаюцца Віленшчына і Беласточчына

Віленшчына у іншых  гістарычных варунках засталася б за намі, паколькі
1. гэта быў цэнтр нашай культуры
2. асіміляцыя насельніцтва тут працякала б тут найбольш цяжка, паколькі мовы бел. і літ. народаў адносяцца да розных групаў, чаго  на ўсіх астатніх межах не назіраецца

Згодзен, што адзіны магчымы напрамак дзейнасці - Беласточчына, хаця іншых перспектыў, апроч як для сферы культуры, пакуль ня бачу

0

29

Гэта ўсё ўжо пройденае, ніхто нам нічога ужо не верне, таму думаць трэба аб тым, што можна ўратаваць цяпер- мову і, тым самым, самасвядомасць, пакуль мы яшчэ не поўнасцю з рускімі асіміляваліся!!! Я навучаўся у беларускамоўнай школе, але ж у той час там было каля 1500 навучэнцаў, а цяпер толькі каля 500. Наўрад ці ва ўсім павінен дэмаграфічны крызіс. Цяпер гэта не прэстыжна, бацькі баяцца аддаваць дяцей у беларускамоўныя школы:"Яны ж не ведаюць беларускай мовы, як жа яны будуць вучыцца?!" І беларускамоўнай школа стала як толькі я пачаў вучыцца - настаўнікам таксама было спачатку цяжка выкладаць на беларускай мове, але з цягам часу ўсе прывыклі, таму што гэта ішло зверху. Нават цяпер няма нічога прасцей, чым вярнуць нашу мову, але ж на гэты конт у нас свабода выбару!!!- На жаль толькі на гэты!
І цяжка што-небудь зрабіць без актыўнага ўмяшальніцтва дзярж. ўлад, якія, ў нашым выпадку, могуць існаваць толькі за кошт рускай нафты і газу!!!!!!!!!!

0

30

Выбачай спадарeconomico-geographer быў сапраўды не ў гумары!
torfabrieket Асеміляція на Віленшчыне праходзіла з польскім этнасам бо фактычна там была польшча да 45 року. Таксамака не трэба забываць пра дзяленьне каталік-лях, праваслаўны-маскаль. На абазначанай тэрыторыі зразумела былі ляхі якім апрацавалі яшчэ і самі палякі ў 21-39 роках.Адсюль і воранаўскае пытаньне ( бо адкуль там ім ўзяцца да этнічнай польшчы далёка) таму жмудаў не чапаць яны не ставілі сабе мэту асіміляваць беларусаў у літоўцаў а наадварот дапамагалі палякам, бо 47-50 роках адтуль выехала палякаў болей чым магло быць нават па самых смелых прагнозах нараджальнасьці!!!!!!!!!

0